Galerie 2018-2019 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 ’w skrócie’ 

Paracas, Peru, 2012

Islas Ballestas, Peru, 2012

Islas Ballestas zwane \"Małym Galapagos\" to kilka niewielkich wysepek położonych w pobliżu miasta Pisco na południe od Limy. Na stromych brzegach przesiadują setki lwów morskich, tysiące małych pingwinów, oraz niezliczone gatunki ptaków. Zachmurzone niebo, morska bryza, oraz rozbijające się o skały fale zapewniają niepowtarzalne widoki. Rezerwat utrzymał swój charakter dzięki przepisom zabraniający turystom wysiadania na brzeg - zwiedzanie jest możliwe jedynie z wynajętych łodzi.

Lima, Peru, 2012

W brew pozorom Lima nie należy do miast, którego lokalizację można uznać za doskonałą, a nawet przyzwoitą. Nad miastem rzadko można zobaczyć promienie słoneczne z powodu utrzymujących się przez cały rok chmur. Limę niszczyły wielokrotnie trzęsienia ziemi, które nie są w tym regionie rzadkością. Indianie uważają że jest to zemsta na Hiszpanach, którzy założyli miasto, za krzywdy które wyrządzili prawowitym właścicielom tych ziemi. Podczas pierwszego pobytu w stolicy Peru nie wydaje się ona specjalnie interesująca. Po miesiącu pobytu w głębi kraju, a także na pustyniach Boliwii, gdy wracamy do Limy to od razu dostrzegamy oznaki dawnej kolonialnej potęgi miasta. Jednak jak większość wielkich miast Ameryki Południowej jest także miejscem najbardziej widocznych kontrastów. Najlepiej obrazuje je widok opancerzonych wozów wojskowych na których dachach siedzą żołnierze z karabinami maszynowymi. Pojazdy są ustawione przy moście prowadzącym z biednych dzielnic na główny plac stolicy. Prosty obrazek, ale bardzo wymowny.

Nazca/Ica, Peru, 2012

Nazca słynie z tajemniczych rysunków na ziemi widocznych z lotu ptaka (geoglifów). Pomimo wieloletnich badań nie udało się ustalić ich roli, możliwe że miały być odwzorowaniem układu gwiazd na niebie. Miasteczko wygląda jakby jego głównym źródłem utrzymania były pieniądze z wycieczek na pobliskie wydmy i z lotów awionetkami nad słynnymi liniami. Z kolei położone w pobliżu Ica to jedno z wielu typowych peruwiańskich miasteczek. Główny plac - Plaza del Armas i kilka ruchliwych ulic handlowych, zniszczona przez trzęsienie ziemi katedra. Tym co przyciąga do Ica turystów to położona na obrzeżach mała oaza otoczona piaszczystymi wydmami. W oazie można wypożyczyć deski snowboardowe i zjeżdżać na nich z wydm. Zjazdy nie należą do trudnych w przeciwieństwie do wchodzenia na pagórki po rozgrzanym piasku.

Kanion Colca, Peru, 2012

Kanion Colca, którego ściany sięgają 4200 metrów jest uważany za najgłębszy na Ziemi. Pomimo, że głębokość Colca jest dwukrotnie większa niż Wielkiego Kanionu Kolorado to jednak amerykański marketing czyni cuda i to właśnie ten drugi, według powszechnej opinii jest uznawany za największy i najwspanialszy. Nad kanionem unoszą się na prądach ciepłego powietrza olbrzymie kondory, rozpościerając skrzydła na szerokość ponad trzech metrów. Jako że trudno jest dostrzec głębokość kanionu, to właśnie ptaki sprawiają, że Colca jest warta odwiedzenia przy okazji pobytu w oddalonej o 100 kilometrów Arequipie.

Arequipa, Peru, 2012

Drugie co do wielkości miasto Peru ma według zapewnień płynących z każdej strony być zdecydowanie piękniejsze i ciekawsze od Cusco. Białe domy, zadbany i monumentalny Plaza del Armas, oraz rozległy klasztor świętej Katarzyny to bez wątpienia perełki, jednak gwarne ulice pełne sklepów międzynarodowych marek, oraz widoczny pośpiech mieszkańców wielkiego (jak na peruwiańskie warunki) miasta sprawiają że po dwóch dniach bez żalu ruszamy dalej.

Płaskowyż Altiplano, Boliwia, 2012

Zdjęcia z pobytu na płaskowyżu Altiplano w Boliwii. Liczne wulkany, olbrzymie przestrzenie, oraz przepiękne laguny pełne flamingów tworzą niesamowite zestawienie.

Salar de Uyuni/Isla del Pescado, Boliwia, 2012

Salar de Uyuni jest pozostałością po słonym jeziorze na płaskowyżu Altiplano w południowo zachodniej Boliwii. Pokryty grubą warstwą solanki obszar stanowi największe solnisko świata. Ciekawostką jest to że na obszarze ponad 10 000 kilometrów kwadratowych różnica wysokości wynosi zaledwie 41 centymetrów. Po środku słonej pustyni wznosi się Isla del Pescado porośnięta setkami kaktusów kontrastujących z bielą płaskowyżu. Widoki są niesamowite i potwierdzają się słowa osób, które odbyły podróż dookoła globu, że krajobrazy Boliwii należą do najpiękniejszych na świecie.

La Paz/Valle de Luna

La Paz to najwyżej na świecie położona stolica państwa, co nie wpływa pozytywnie na samopoczucie przyjezdnych. Zniszczone domy, targi pełne Indian, oraz chaotyczny ruch uliczny zapewniają atrakcje na kilka dni. Na licznych targach można znaleźć niezwykłe przedmioty takie jak suszone lamy służące do magicznych rytuałów. Kilka kilometrów za miastem rozciąga się Valle de Luna - obszar usłany nietypowymi formami skalnymi przypominające krajobrazy z filmów science fiction.

Islas Uros/Isla Taquile/Puno, Peru, 2012

Do Puno zjeżdżają liczni turyści, aby zobaczyć najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie - Titicaca (4856 m n. p. m.). Puno jako miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania, lecz to nie ono jest główną atrakcją, ale pływające po Titicaca wyspy Uros. Mieszkańcy wysp chcąc w przeszłości uniknąć licznych sporów z sąsiadami zaczęli budować z trzciny pływające platformy, a na nich domy. Obecnie wyspy tworzą całe miasteczko zamieszkane przez tradycyjnie ubranych w kolorowe stroje Indian (częściowo z przywiązania do tradycji, a także z sympatii do funduszy zostawianych przez przyjezdnych). Zwiedzanie okolicy można wzbogacić o wizytę na jednej z licznych \"zwyczajnych\" wysp takich jak Taquile lub Sol.

Maras/Moray, Peru 2012

Oddalone od siebie o mniej niż 10 kilometrów, miejscowości Moray i Maras leżą w Świętej Dolinie Inków. Moray znane jest z tarasów uprawnych na których Inkowie eksperymentowali z wpływem temperatur i nasłonecznienia na rozwój roślin. Różnica wysokości pomiędzy najniższym i najwyższym tarasem wynosi trzydzieści metrów, a różnica temperatur może dochodzić do 15 stopni Celsjusza. Dzięki temu Inkowie mieli możliwość sprawdzenia zachowania roślin we wszystkich strefach klimatycznych w ich imperium. W Maras, na stromym zboczu nad rzeką Urubambą, znajduje się ponad 5000 salin w których produkuje się sól poprzez odparowanie solanki. Piękne położenie, oraz sam fakt że sól nadal jest wydobywana w tradycyjny sposób, zapewniają napływ licznych turystów z pobliskiego Cusco.

Machu Picchu, Peru, 2012

Machu Picchu co w języku keczua znaczy \"stary szczyt\" jest najlepiej zachowanym miastem Inków. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu nie należy do najłatwiej dostępnych miejsc dla turystów. Miasto zbudowano według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku podczas panowania jednego z najwybitniejszych władców Pachacuti Inca Yupanqui. Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, a także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tutejszych świątyń. Z nieznanych powodów miasto opuszczono około 1537 r. Prawdopodobnie dzięki temu nie zostało nigdy odnalezione przez Hiszpanów.

Indiański targ w Pisac, Peru, 2012

Pisac to małe peruwiańskie miasteczko położone w Świętej Dolinie Inków nad rzeką Urubambą. Trzy razy w tygodniu odbywa się w Pisac targ na którym Indianie sprzedają warzywa, owoce, oraz drobne przedmioty codziennego użytku.

Cusco, Peru 2012

Położone na wysokości 3326 m n.p.m. Cusco, zostało założone przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca w XII wieku. Do obecnych czasów przetrwało zaledwie pięć procent z dawnej zabudowy. Od 1533 roku, gdy Cusco zostało zdobyte przez oddziały Francisco Pizarro, ślady starych budowli zanikają. Nazwa Cuzco w języku keczua oznacza pępek świata - miasto było stolicą imperium Inków.

Puerto Maldonado/Madre de Dios, Peru 2012

Przelot z Limy do Puerto Maldonado, oraz zdjęcia z kilku dni pobytu w dżungli nad Madre de Dios.

Jordania, 2012

Zdjęcia z Ammanu, doliny Wadi Rum, zabytków w Petrze, Jaresh oraz przejazdu przez Jordanię.

Plantacje herbaty, Sri Lanka, 2012

Plantacje herbaty w środkowej części wyspy. Zielony kolor niskich krzaków mieni się w słońcu w kilkunastu odcieniach. Wąskimi ścieżkami poruszają się kolorowo ubrane kobiety z workami na plecach. Każda z nich musi zebrać około osiemnastu kilogramów listków aby wyrobić dzienną normę. Za całodzienną pracę otrzymują w skupie równowartość pięciu dolarów.

Negombo, Sri Lanka, 2012

Negombo oddalone o pięćdziesiąt kilometrów od Colobmo jest odwiedzane przez większość turystów z konieczności: znajduje się w nim międzynarodowe lotnisko. Plaże nie urzekają, a infrastruktura praktycznie nie istnieje, ale w miasteczku znajduje się targ rybny, który sprawia że jest ono warte odwiedzenia. Na plaży leżą setki tysięcy suszących się ryb, rybacy przywożą kolejne połowy, a kobiety przygotowują kolejne partie do suszenia. Nad wszystkim latają setki czarnych kruków czekając na możliwość złapania suszących się ryb.

Wybrzeże, Sri Lanka, 2012

Wybrzeże wyspy: Hikkaduwa, Colombo, Beruwala, Ambalangoda, Marawilla, Galle i Trincomale.

Horton Plain, Sri Lanka, 2012

Płaskowyż Hortona to park narodowy położony w centralnej części Sri Lanki na wysokości 2,100–2,300 metrów. Oddalony niewiele ponad trzydzieści kilometrów od miasteczka Nuwara Ellya jest pokryty żółtą trawą i gęstymi lasami nad którymi unosi się mgła. Płaskowyż stanowi interesujące urozmaicenie po intensywnie zielonych plantacjach herbaty pokrywającymi całą centralną część wyspy.

Kandy, Sri Lanka, 2012

Kandy czyli මහ නුවර to stolica Prowincji Centralnej na Sri Lance. Jednakże nie z tego powodu przybywają tutaj liczne grupy pielgrzymów i turystów. W mieście znajduje się Ząb Buddy ocalały ze spopielenia jego zwłok i przemycony z Indii w 313 roku. Dokonała tego księżniczka Hemamali, uciekając na Sri Lankę przed nadciągającym wojskiem hinduskim.

Adam\'s Peak, Sri Lanka, 2012

Szczyt Adama jest dopiero piątym pod względem wysokości na Sri Lance (2243 m n.p.m.), ale to właśnie na niego codziennie w nocy wchodzą tłumy pielgrzymów. Adam\'s Peak jest uważany za miejsce święte przez wyznawców wielu religii – znajdujące się na szczycie podłużne zagłębienie o długości 1,5 m uznawane jest za odcisk stopy: Śiwy (wg hinduistów), Buddy (wg buddystów), Adama (wg muzułmanów) czy św. Tomasza (wg chrześcijan indyjskich). Na górę prowadzi ponad pięć tysięcy schodów których pokonanie zajmuje ponad trzy godziny.

Pinnawela, Sri Lanka, 2012

Miejscowość Pinnawela leży w pobliżu byłej stolicy Sri Lanki – Kandy. Od głównej drogi należy zboczyć kilka kilometrów i mijając siedziby organizacji zajmujących się ochroną słoni (lub takie udające) dojeżdża się do tabliczki z napisem Pinnawela. W tym miejscu znajduje się sierociniec dla słoni.

Dambula, Sri Lanka 2012

Dambula to nieduże miasto położone w centralnej części wyspy około 150 km od Colombo. Celem wizyt licznie przybywających pielgrzymów (i turystów) są świątynie w jaskiniach. W kilku wymalowanych na jaskrawe kolory pieczarach ustawiono różnej wielkości posągi Buddy.

Sigiriya, Sri Lanka 2012.

Lwia Skała - Sigiriya to obowiązkowy punkt każdej wycieczki na Sri Lance. Na szczycie magmowej skały stoją pozostałości pałacu króla Kassapy (473–491). Na górę o wysokości 370 metrów prowadzą strome schody. U stóp góry znajdowała się w przeszłości olbrzymia rzeźba lwa przez której paszczę wchodziło się na schody. Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie łapy. Ze szczytu góry rozciąga się widok na dżunglę i poza malowidłami ściennymi na skałach jest to jedyna atrakcja turystyczna, ponieważ po pałacu zostały jedynie fundamenty.

Mihintale, Sri Lanka 2012

W pobliżu starożytnego miasta Anuradhapura znajdują się świątynie Mihintale. Licznie przybywający pielgrzymi wierzą że na wzgórzu w Mihintale spotkał się mnich Mahinda i król Devanampiyatissa co zapoczątkowało Buddyzm na wyspie.

Anuradhapura, Sri Lanka, 2012

Dawna stolica Sri Lanki. Przyjeżdżamy do Anuradhapury w dniu POYA, czyli pełni księżyca podczas którego do miasta przyjeżdża ponad milion ubranych na biało pielgrzymów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *