Fotografie

Galerie 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 ‚w skrócie’ 

Fawele Rocinha oraz Santa Marta, Rio de Janeiro, Brazylia, 2017

Zdjęcia z dwóch wizyt w fawelach Rio de Janeiro: największej w Brazylii Rocinha, oraz znacznie mniejszej lecz bardziej kolorowej Santa Marta.

Rio de Janeiro, Brazylia, 2017

Piesze wycieczki po Rio de Janeiro. Wyjątkowo nieprzyjemne i niebezpieczne, jak się okazuje centrum miasta z kolonialną zabudową, słynna plaża Copacabana, góra Corovado z 38 metrowym pomnikiem Chrystusa Odkupiciela, a także Głowa Cukru z której rozpościera się malowniczy widok na miasto. Dla kontrastu dwie dzielnice faweli - Santa Marta oraz największa w Brazylii Rocinha .

Sao Paulo nocą, Brazylia, 2017

Kiedy powiedziałem Brazylijczykowi, że wcześniejszy wieczór spędziłem na spacerze po Sao Paulo to stwierdził, że gdyby wiedział to nie przespałby nawet minuty. Miejscowi często przesadzają jednak w tym przypadku przyznaję, że po zapadnięciu miasto ma znikome szanse na otrzymanie tytuł przyjaznego odwiedzającym. Zabytki są skumulowane na niedużym obszarze oddalonym o kilkanaście minut jazdy samochodem głównej ulicy Paulista. Theatro Munticipal, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Pátio do Colégio to jedne z nich. Większość jest mało charakterystyczna, umiarkowanie ciekawa. Będąc jednak w okolicy trudno zrezygnować ze spaceru. W raz z zapadnięciem ciemności centrum pustoszeje, co w zimie następuje już przed godziną osiemnastą. Ulice zajmują bezdomni. Rozkładają namioty na głównych placach, pod siedzibami banków, a także jednym z głównych wieżowców - Edifício Altino Arantes. Na placu pod katerą nocują setki osób - pod kocami, przy drewnianych wozach do zbierania śmieci, w szałasach. Na trawnikach palą się ogniska. Wąskie ulice są trudne do przejścia ze względu na ilość uzależnionych, oraz stopień zanieczyszczenia chodników. Odziały policji patrolują teren. Podobnież kilka lat temu próbowano zlikwidować handlarzy narkotyków skupiających na jednej z ulic. Efekt był odwrotny od zamierzonego - rozproszyli się po mieście i stali trudni do kontrolowania. Centrum Sao Paulo nie nadaje się do zwiedzania po zapadnięciu zmroku, a tym bardziej robienia zdjęć. Po dzielnicach starego Delhi nocą jest to według mnie najbardziej nieprzyjazne do zwiedzania miasto. Większość Brazylijczyków z którymi rozmawialiśmy w Rio de Janeiro dziwiła się: "Po co byliście w Sao Paulo? Tam nie jeżdżą turyści, najwyżej że szukają kłopotów". Poniżej link do kilkunastu zdjęć z Sao Paulo - główne atrakcje turystyczne przeplatane ciemnymi ulicami pełnymi namiotów.

Turniej WSG Open 2017, Warszawa

145 zdjęć z turnieju kobiecego WSG Open 2017 z pulą nagród 25'000 USD rozgrywanego na Legii, Warszawa.

Doha nocą, Katar, 2017

Nocny spacer po stolicy Kataru - Doha. Od najbardziej znanego budynku w mieście Doha Tower, wzdłuż wybrzeża do Muzeum Sztuki Islamskiej. Na koniec targ - Souq Waqif.

Parki w pobliżu Johannesburga, RPA, 2017

Lwy, gepardy, hieny, małpy i inne zwierzęta w parkach położonych na północ od Johannesburga. Zdjęcia zrobione w Lion&Safari Park, Monkey Sanctuary oraz Ann van Dyk Cheetah Centre.

Johannesburg & Pretoria, RPA, 2017

Spacery po Johannesburgu, głównie po mniej turystycznych dzielnicach: SOWETO oraz Alexandria. Kilka zdjęć z głównego placu Pretorii, oraz rządowego kompleksu Union Buildings.

Więzienie na Constitution Hill, Johannesburg, RPA, 2017

Początkowo na wzgórzu stał fort, który dopiero w późniejszym okresie został przekształcony na więzienie. Pierwotnie od 1892 roku było ono przeznaczone jedynie dla białych. W celach przetrzymywano ofiary apartheid'u, a także strajkujących górników w 1907, 1913 oraz 1922. Stary kompleks więzienny jest znany jako Number Four, którego nazwa stała się synonimem opresji ze strony władz w stosunku do walczących o swoje prawa rdzennych mieszkańców RPA. Wśród najbardziej znanych więźniów warto wymienić Mahatma Ghandi, Nelson Mandela, Joe Slovo, czy Robert Sobukwe. Z racji tych wszystkich nazwisk nazywano je "The Robben Island of Johannesburg" od nazwy więzienia w którym kilkadziesiąt lat spędził Nelson Mandela. Obiekt zamknięto dopiero w 1983 roku. W 2004 roku przy jego murach powstał budynek sądowy w którym obecnie urzęduje Sąd Konstutucyjny.

Chicago Bulls - Utah Jazz, Chicago, USA, 2017

Mecz pomiędzy Chicago Bulls, a Utah Jazz rozegrany na United Center w Chicago. Chicago Bulls wygrali 95-86.

San Francisco, Kalifornia, USA, 2017

Spacer po San Francisco. Golden Gate, China Town, Lombard Street, Pier 39 z widokiem na Alcatraz, oraz panorama miasta z Twin Peaks.

Joshua Tree Park Reserve, Kalifornia, USA, 2017

Park położony w południowo-wschodniej części Kalifornii. Nazwa pochodzi od charakterystycznych drzew Jozuego, które są powszechne na jego terenie. Te charakterystyczne rośliny dorastają nawet do dwunastu metrów i osiągają ponad trzy metry w obwodzie. Żywotność tych drzew (które nie do końca są drzewami) określa się na dziewięćset lat, a jest to spowodowane ich bardzo powolnym wzrostem wynoszącym od jednego do siedmiu centymetrów rocznie. Park zajmuje powierzchnię 3196 km² i usytuowany jest na terenie dwóch pustyń. Wschodnia część leży w obrębie pustyni Kolorado, a zachodnia położona wyżej w obrębie położonej wyżej, chłodniejszej i wilgotniejszej pustyni Mojave. Na terenie parku znajduje się pięć naturalnych oaz. Między najciekawszymi punktami parku można się poruszać samochodem.

Yosemite, California, USA, 2017

Park Narodowy Yosemite jest położony w środkowej Kalifornii na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada i zajmuje powierzchnię ok. 3030 km² Każdego roku jest odwiedzany przez przeszło 3,6 miliona turystów dla których przygotowano liczne trasy od spacerowych po wspinaczkowe. Kilka widoków z parku stało się ostatnio popularnych za sprawą tapet na systemie OS X z górą El Capitan, lub też panoramą Doliny Yosemite. W parku można także biwakować na wyznaczonych placach, lub wynająć domki. Z racji ogromnego zainteresowania zdobycie pozwolenia, lub rezerwacja kwatery graniczy z cudem popartym solidną ilością gotówki. Zdjęcia z Yosemite, oraz z trasy od Parku Bryce do Yosemite.

Zion Park, Utah, USA, 2017

Park Narodowy Zion leży w południowo-zachodniej części stanu Utah. Na jego terenie występują liczne urwiska skalne, wodospady oraz rzeki, a jego największą atrakcją jest Zion Canyon. Nazwa kanionu pochodzi od mormońskich osadników, którzy nazwali go Zion, czyli Syjon.  Przez park wiedzie droga Zion Canyon Scenic Drive przy której umieszczono przystanki będące początkami dla tras widokowych. Poziom trudności tras jest bardzo zróżnicowany począwszy od dostępnych dla osób na wózkach inwalidzkich, po kilkugodzinne wspinaczki wymagające doświadczenia.

Bryce Canyon, Utah, USA, 2017

Park Narodowy Bryce Canyon znajduje się w południowo-zachodniej części stanu Utah w USA. Park został utworzony w 1928 roku, a jego obecna powierzchnia wynosi 145,02 km².  Bryce Canyon Park oferuje liczne trasy trekkingowe od krótkich po kilkugodzinne. Pomiędzy poszczególnymi punktami widokowymi/stacjami można w sezonie letnim poruszać się autobusami, a poza sezonem własnym samochodem.

Horseshoe Bend i okolice, USA, 2017

Horseshoe Bend to piękna, charakterystyczna meandra na rzece Kolorado w stanie Arizona. Niepowtarzalny widok rozpościera się dopiero, gdy stanie się na krawędzi. Horseshoe Bend jest położone obok Kanionu Glen, oraz tłumnie odwiedzanego w wakacje przez Amerykanów jeziora Powell.

Dolina Śmierci, Kalifornia, USA, 2017

Położona w odległości niecałych trzech godzin drogi na zachód od Las Vegas jest znana jako najcieplejsze miejsce na ziemi. Przekonała się o tym w 1849 roku grupa pionierów, która skróciła trasę podróży i zamiast podróżować przez góry, ruszyła przez pustynię Mojave. Można przewrotnie powiedzieć że im się upiekło, ponieważ podróżowali zimą. Inaczej upał nie dałby im szans na przetrwanie, a tak pozostłe resztki topiącego się śniegu dostarczały im wody. Szli przez ponad miesiąc. Musieli kręcić się w kółko, lub iść wzdłuż masywów górskich ponieważ długość pustyni to 225 km, a szerokość wynosi od 8 km do 25 km. Po dotarciu na skraj pustyni nazwali ją Doliną Śmierci. Z tego długiego spaceru wynikły istotne odkrycia. Jeden z piechurów znalazł bowiem grudkę srebra, co zapoczątkowało inwazję poszukiwaczy metali szlachetnych na tą okolicę. Położona w odległości niecałych trzech godzin drogi na zachód od Las Vegas jest znana jako najcieplejsze miejsce na ziemi. Przekonała się o tym w 1849 roku grupa pionierów, która skróciła trasę podróży i zamiast podróżować przez góry, ruszyła przez pustynię Mojave. Można przewrotnie powiedzieć że im się upiekło, ponieważ podróżowali zimą. Inaczej upał nie dałby im szans na przetrwanie, a tak pozostłe resztki topiącego się śniegu dostarczały im wody. Szli przez ponad miesiąc. Musieli kręcić się w kółko, lub iść wzdłuż masywów górskich ponieważ długość pustyni to 225 km, a szerokość wynosi od 8 km do 25 km. Po dotarciu na skraj pustyni nazwali ją Doliną Śmierci. Z tego długiego spaceru wynikły istotne odkrycia. Jeden z piechurów znalazł bowiem grudkę srebra, co zapoczątkowało inwazję poszukiwaczy metali szlachetnych na tą okolicę.

Kanion Antylopy, Arizona, USA, 2017

Celem wypraw niezliczonej liczby fotografów jest położony na wschód od Las Vegas Kanion Antylopy. Zwany także Kanionem Korkociągu powstawał przez miliony lat na wskutek wymywania piaskowca oraz w wyniku działania powodzi błyskawicznych. Znany jest z ostrych kształtów i snopów światła wpadających przez wąskie szczeliny w godzinach porannych.Kanion Antylopy znajduje się pod opieką Indian Navajo, którzy otrzymali do niego prawa w ramach rekompensat za prześladowania. Z opieką wiąże się dla odwiedzających podstawowa rzecz: cena. Indianie mają wyłączność na organizowanie wycieczek. Nie czują się w żaden sposób ograniczeni. Jako komentarz wystarczy fakt, że przejazd do oddalonego o trzy kilometry z parkingu kanionu i przebywanie w nim przez godzinę kosztuje znacznie więcej niż roczny bilet wstępu do wszystkich parków narodowych. Czy warto? Jeżeli lubi się fotografię to tak. Jeżeli traktuje wycieczkę jako spacer przez kanion, to moim zdaniem nie jest wart swojej ceny. Ale oczywiście kwestia gustu.

Wzdłuż Wielkiego Kanionu, oraz Horseshoe Bend, Arizona, USA, 2017

Przejazd wzdłuż Wielkiego Kanionu Kolorado. Początek trasy w Las Vegas - kierunek na Południową Krawędź a następnie na punkty widokowe w okolicy charakterystycznej wieży mieszczącej muzeum Indian Navajo. Kanion ma długość 446 km, długość od 800 metrów do 29 km, a głębokość do 1600 metrów i jest największym przełomem rzeki na świecie, chociaż nie najgłębszym (przegrywa na przykład z Kanionem Colca w Peru). Liczby sugerują że jest prawdopodobnie całkiem rozległy, ale w rzeczywistości trudno uchwycić jego skalę. Wygląda niemalże jak tapeta. Kolejną atrakcją w okolicy jest Horseshoe Bend. W tym miejscu rzeka Kolorado płynąca w kanionie Glen zakręca o 270° tworząc przepiękny punkt widokowy. Stając na skraju skały nie obejmie się zakola standardowym obiektywem. Widok sprawia o zawrót głowy, a warto dodać, że brzeg nie został zabezpieczony barierkami. Na dół jest ponad 300 metrów.

Chicago, USA, 2017

Zdjęcia z centrum Chicago.

Chwila w Las Vegas, Zapora Hoovera, Nevada, USA, 2017

Kilka zdjęć z wieczoru spędzonego w Las Vegas, które ku znacznemu zaskoczeniu nie okazało się aż tak tandetne za jakie jest uważane. Następnie zdjęcia z Zapory Hoovera oddalonej o 50 km od amerykańskiej stolicy rozrywki. Tama zyskała popularność jako miejsce niezliczonych ataków obcych w filmach, oraz pojawiała się w grach - Duke Nukem, czy też GTA. Naturalnie Amerykanie w ramach odpowiedzialności za wszechświat ratowali budowlę i dzięki temu zapewniali pokój na Ziemi.

Kolorowy Kanion i okolice Dahab, Egipt, 2017

Zdjęcia z Kolorowego Kanionu, przejazdu z Sharm el Sheikh do Dahab oraz Blue Hole. Półwysep Synaj, Egipt.

Comments are closed.