Galerie 2018-2019 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 ’w skrócie’ 

Amboseli, Kenia, 2014

Zdjęcia z parku Amboseli obejmującego południowo-zachodnie stoki góry Kilimandżaro na granicy Kenii z Tanzanią. Amboseli różni się znacznie od popularnego Masai Mara nie tylko wielokrotnie mniejszą powierzchnią, ale także tym że życie skupia się praktycznie w całości w centralnym punkcie parku zajmowanym przez bagna oraz jezioro. Turystów przyciąga niezapomniany widok sawanny z ośnieżonym szczytem Kilimandżaro w tle. Niestety nie zawsze da się go podziwiać z racji gęstych chmur występujących nawet w sezonie suchym. W Amboseli królują słonie, żyrafy, hipopotamy, można także spotkać lwy oraz stada gepardów.

Kibera Slum po raz trzeci, Nairobi, Kenia, 2014

Trzeci raz ląduję w Nairobi i po raz trzeci wracam do dzielnicy slumsów Kibera. Z zaprzyjaźnionymi już Frederikiem i Kennedym chodzę między domami, odwiedzam organizacje charytatywne i zaglądam do rozśpiewanych w niedzielę kościołów, których na obszarze dwóch kilometrów kwadratowych jest prawie pięć tysięcy. Za każdym kolejnym pobytem w dzielnicy widzi się więcej, zauważa się kolejne detale tego koszmarnego miejsca, które przy pierwszym kontakcie rozmywają się w pozornym chaosie panującym w slumsach.

Nairobi, Kenia, 2014

Nairobi trudno zaliczyć do najbardziej fotogenicznych miast. Kilka gmachów rządowych będących pozostałością po Brytyjczykach stanowi główną atrakcję, przynajmniej jeżeli chodzi o architekturę. Na obrzeżach miasta można odwiedzić Centrum Zyraf, dom Karen Blixen – autorki „Pożegnania z Afryką”, oraz lokalne targi z których trudno wyjść przynajmniej bez kilku drobnych przedmiotów. Z turystycznego punktu widzenia najciekawsze jest jednak safari w Parku Narodowym Nairobi, oraz wizyta w sierocińcu dla słoni.

Sofia, Bułgaria, 2014

Garść zdjęć ze spaceru po Sofii, Bułgaria.

Jezioro Nakuru, Kenia, 2014

Park Narodowy Jeziora Nakuru położony o niecałe sto osiemdziesiąt kilometrów na północ od Nairobi. Przed laty nad jezioro przylatywały tysiące flamingów, lecz odkąd poziom wody wzrósł o kilka metrów i ptaki zaczęły omijać tę okolicę to główną atrakcją parku stały się zebry, żyrafy, lwy oraz niewielka populacja nosorożców.

Jezioro Naivasha, Kenia, 2014

Przepiękne, słodkowodne jezioro Naivasha położone na północ od Nairobi. W wielu przewodnikach na temat jeziora można znaleźć jedynie krótką wzmiankę jako potencjalny punkt postojowy podczas podróży ze stolicy Kenii nad jezioro Nakuru. Niesłusznie. Otoczone lasem akacji otaczający jezioro Naivasha aż roi się od niezliczonej ilości gatunków ptaków, oraz małp, a w płytkiej wodzie wypoczywają stada hipopotamów. Rejs łódką pomiędzy drzewami wśród stad kormoranów i pelikanów można uznać za perełkę podczas pobytu w Kenii.

Kibera po raz drugi, Kenia, 2014

Po pięciu tygodniach ponownie ląduję w Nairobi. W wolnej chwili wracam do dzielnicy Kibera, aby przejść się zniszczonymi uliczkami slumsów.

Warszawska Praga, lipiec 2014

Spacer starymi ulicami warszawskiej Pragi od ulicy Szwedzkiej do Wileńskiej. Lipiec 2014.

Belgrad, Serbia, 2014

Belgrad nie różni się klimatem, oraz architekturą od miast takich jak Warszawa, czy Praga. Przyjemne stare miasto, ciężkie rządowe budynki w centrum i koszmarne pozostałości po przyjaźni z CCCP w postaci wyjątkowo zapuszczonych blokowisk. Zdjęcia zrobione podczas dwóch spacerów po Belgradzie.

Masai Mara, Kenia, 2014

Położony w południowej części Kenii rezerwat Masai Mara zajmuje powierzchnię około tysiąca pięciuset kilometrów kwadratowych. Park łączy się po stronie Tanzanii z Parkiem Serengeti. W czerwcu można spotkać liczące po kilkaset sztuk stada zebr i gnu, które wędrują pomiędzy krajami. Na obrzeżach parku znajduje się wiele wiosek masajskich.

Dzielnica Kibera, Nairobi, Kenia, 2014

Leżąca na południowym wschodzie Nairobi dzielnica Kibera to największa dzielnica biedy w Afryce Wchodniej i drugie pod względem wielkości slumsy na kontynencie. Na powierzchni zaledwie dwóch kilometrów kwadratowych mieszka ponad osiemset tysięcy osób, czyli ponad jedna czwarta wszystkich mieszkańców stolicy. W dzielnicy panują bardzo złe warunki sanitarne, które nie ulegają poprawie pomimo zaangażowania wielu organizacji pozarządowych.

Nairobi Park & Sheldrick elephant orphanage, Kenia, 2014

Park Narodowy znajdujący się na obrzeżach Nairobi. Względnie niewielką powierzchnię stu dwudziestu kilometrów kwadratowych zajmuje sawanna będąca schronieniem dla gepardów, nosorożców, lwów, żyraf, bawołów oraz kilkuset gatunków ptaków. Z najbardziej popularnych zwierząt afrykańskich nie występują jedynie słonie. Bliskość stolicy, łatwość poruszania się, oraz niska cena sprawiają, że nad ranem przed bramą ustawia się długa kolejka samochodów z turystami chcącymi zobaczyć zwierzęta wędrujące do wodopojów. Na obrzeżach znajduje się sierociniec dla słoni założony przez Williama Sheldircka.

Kreml, Moskwa, Rosja, 2014

Zdjęcia ze spaceru dookoła Kremla.

Casablanca - medina, Maroko, 2014

Casablanca to nie tylko wielki meczet Husajna II przy którym zatrzymują się wszystkie wycieczki objazdowe, aby po pół godzinie ruszyć dalej w kierunku Fezu, ale największe miasto Maroka mogące pochwalić się wyjątkowo rozległą medyną. Plątania uliczek starej części miasta pełna straganów, sklepów, ulicznych naciągaczy, oraz grup będących władcami zapuszczonych podwórek przyciąga ciekawskich jak magnes, a miejscowi z bogatych dzielnic nie pojawiają się w tym miejscu za żadne skarby.

Rijad, Arabia Saudyjska, 2014

Zasypana piaskiem, żółto-szara stolica Arabii Saudyjskiej Rijad.

Winchester, UK, 2014

Zdjęcia z Winchester, stolicy Anglii z przełomu XII i XIII wieku.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2014

Zdjęcia ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, głownie z Dubaju oraz Abu Dhabi.

Praga, Czechy, 2014

Zdjęcia ze spacerów po Pradze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *